thepurllogo1 facebook twitter instagram fademade

The Purl Hotel

Karaköy

BÖLGE

MİZ

Beyoğlu'nun kalbinde yer alan The Purl Hotel, şehrin simgesi Galata Kulesi'ne sadece 250 metre uzaklıkta bulunuyor. Aynı zamanda şık otelimiz; Taksim Meydanı'na 15 dakika, İstiklal Caddesi'nde yer alan dükkanlar, kafeler ve restoranlara ise 5 dakikadan daha az yürüme mesafesinde. Otelimizin merkez konumu ise Tarihi Yarımada'ya yalnızca 10 dakika yürüme mesafesinde yer alıyor.

the-purl-galata-tower the-purl-hotel-maidens-tower the-purl-hotel-grand-bazaar the-purl-hotel-topkapi-palace the-purl-hotel-neigborhood

GALATA KÜLESİ

TOPKAPI SARAYI

GALATA KULESİ

slider6

"Galata Kulesi 1348 yılından bu yana Beyoğlu'nun silüetine hakim olmakta ve şehrin en güzel panoramik manzasını sunmaktadır.

Yukarıda, Galata Kulesi'nden Haliç , Sarayburnu ve Eski Istanbul görülmektedir. Orjinal adı İsa'nın Kulesi, Ceneviz'in kolonisi olan Galata'da şehir duvarlarının en yüksek noktasıydı. Duvarların çoğunun yok olmasına rağmen büyük kule halen yerinde durmaktadır. 1960'lara kadar yangın gözetleme kulesi olarak kullanılmıştır."

galata-map

1960'lara kadar yangın gözetleme kulesi olarak kullanılmıştır. Şimdilerde üst katları ilgi çekmeyen bir restoran- gece kulübü ve gözetleme balkonu olarak tutulmaktadır. Pencerelerin en yüksek sırasını çevreleyen gözetleme balkonu; geniş, açık hava ve yükseklik korkusu olanlara tavsiye edilmemektedir. Eğer tüm etkiyi istiyorsanız akşam ezanının okunduğu anda burada olun. Balkon hergün  9:00'dan 17:00'ye kadar açıktır.

KIZ KULESİ

the-purl-hotel-maidens-tower

Kız Kulesi ilk olarak antik Atina General Alcibiades tarafından MÖ 408 yılında Pers gemilerinin boğazdan geçişlerini kontrol etmek için inşa edilmiştir. Önce Kule antik Bizans ve Hrisopolis arasında bulunmaktadır. Sonra Kule genişletilmiş ve Bizans İmpartoru Alexius Comnenus tarafından MS 1110 yılında büyük kale şeklinde yeniden inşa edilmiştir. 1509 ve 1763 yıllarında Osmanlılar tarafından küçük değişiklikler yapılarak restore edilmiştir.

galata-map

En yakın yenileme 1998 yılında yapılmıştır.  17 Ağustos depreminden sonra önlem olarak çelik desteklerle güçlendirilmiştir. Yüzyıllarca deniz feneri olarak kullanılan kulenin iç tasarımı, Bizans ve Osmanlı Başkenti manzarasıyla popüler bir kafe ve restoran'a dönüştürülmüştür. Özel tekneler kuleye hergün birkaç sefer düzenlemektedir.

KAPALI ÇARŞI

the-purl-hotel-grand-bazaar

Kapalı Çarşı içindeki 58 kapalı sokağı ve 1200 dükkanı ile günlük 250,000 ila 400,000 arasında kişiyi çeken dünyanın en büyük ve eski çarşılarından biridir. 1461'de açılmış ve altın, çanak çömlek, baharat ve halı dükkanlarıyla bilinmektedir. Çarşının tezgahları satmış oldukları eşyalara göre gruplanmıştır; özel deri mont, altın mücevher alanları ve benzeri gibi.

galata-map

Çarşı iki bölümden oluşmaktadır ve ilk bölümü 1455 ve 1461 de Fatih Sultan Mehmet'in emri ile inşa edilmiştir. 16. yy da Muhteşem Sultan Süleyman tarafından genişletilmiş ve 1894'te bir deprem sonrasında büyük bir restorasyona alınmıştır.

 

TOPKAPI SARAYI

oranhotel topkapi sarayı

Topkapı Sarayı, İstanbul Sarayburnu'nda, Osmanlı İmparatorluğu'nun 600 yıllık tarihinin 400 yılı boyunca, devletin idare merkezi olarak kullanılan ve Osmanlı padişahlarının yaşadığı saraydır. Bir zamanlar içinde 4.000'e yakın insan yaşamıştır. Topkapı Sarayı Fatih Sultan Mehmed tarafından 1478’de yaptırılmış, Abdülmecit’in Dolmabahçe Sarayı’nı yaptırmasına kadar yaklaşık 380 sene boyunca devletin idare merkezi ve Osmanlı padişahlarının resmi ikametgahı olmuştur. Kuruluş yıllarında yaklaşık 70.000 m.² lik bir alanda yer alan sarayın bugünkü alanı 80.000 m² dir.

galata-map

Topkapı Sarayı, saray halkının Dolmabahçe Sarayı, Yıldız Sarayı ve diğer saraylarda yaşamaya başlaması ile birlikte boşaltılmıştır. Padişahlar tarafından terk edildikten sonra da içinde birçok görevlinin yaşadığı Topkapı Sarayı hiçbir zaman önemini kaybetmemiştir. Saray zaman zaman onarılmıştır. Ramazan ayı içerisinde padişah ve ailesi tarafından ziyaret edilen Kutsal Emanetler Dairesi’nin her yıl bakımının yapılmasına ayrı bir önem verilmiştir

DOLMABAHÇE

the-purl-hotel-neigborhood

Dolmabahçe Sarayı 1856 yılından, ilk mesken olarak kullanılmaya başladığından halifeliğin kaldırıldı 1924 yılına kadar, 6 sultana ev sahipliği yapmıştır. En son Padişah olarak Halife Abdülmecit yaşamıştır. 3 Mart 1924 yılında çıkarılan bir kanunla mülkiyeti yeni Türkiye Cumhuriyeti'ne milli miras olarak devredilmiştir.

galata-map

Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu ve İlk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, yaz dönemi Cumhurbaşkanlığı Konutu olarak kullanmış ve bazı en önemli kararlarını burada almıştır. Atatürk vefat ettiği Kasım ayına kadar sağlık tedavilerinin son günlerini burada geçirmiştir.

- The Purl Hotel - Odalar ve Suitler - Galeri - Restoranlar - İletişim - Bölgemiz thepurllogo1 thepurllogo1